Årets första tävlingshelg med Crosskart-SM i Arboga är över. Kägleborgsbanan och SMK Arboga bjöd på ett strålande Crosskartväder.
Pär Ekström fick en tuff inledning på den tredje säsongen i Crosskart 85 cc Cup, Sveriges deltagarmässigt nu näst största klass. Han inledde med en medioker start på lördagen och problem med sikten i första heatet, där han rullade i mål som femma. I andra omgången från sista startled avancerade han upp i fältet, tog Jokern i rätt tid och slutade tvåa i heatet.
– Skönt, nu känns det bättre, kommenterade Pär efter heatet.
I Söndagens tredje kvalheat med start från första led bjöd på full attack från första metern. Pär tog rygg på Hampus Hagström, körde taktiskt in i alternativet och plockade sedan meter för att gå om på tredje varvet mot en skön tiopoängare. Pär säkrade där A-finalskörning och kvalade in som sexa.
Finalen i 85cc blev som vanligt ett riktigt getingbo i starten, Pär kom loss bra från ytterspår i andra startled, men hamnade i trafik och lersprut från den nyvattnade banan.
– Det slog igen visiret och jag fick rycka i rolloffen flera gånger, återger Pär.
När krutröken lagt sig efter de sex finalvarven och leran satt som limmad på deltagarna så kunde Pär rulla i mål som sjätte bil av nio finalister.
– Riktigt skön och grusig känsla efter helgen, menar Pär.
Nu väntar årets andra SM-deltävling som körs i Haninge om knappt två veckor, den 11-12 Juni.