Östmark nästa! 

– Pär Ekström siktar mot toppresultat i Crosskart-SM på banan där allt började för tio år sedan. 

Nu till helgen är det dags för deltävling nummer tre i årets Svenska Mästerskap i Crosskart. Tävlingen körs på hemmaplan i Värmland vid Östmarks Motorstadion med Pär Ekström på startlinjen. Ekström kör i SM för den i år snabbt växande klass 3, där man tävlar med otrimmade 4-taktsmotorer på 450cc mot trimmade 2-taktare på 250cc. Han gillar den teknisk utmanande Östmarksbanan skarpt och är laddad inför helgen.
– Jag gjorde min debut i mini-klassen just här i Östmark för tio år sedan, tog också min första pallplats i 85cc här, minns Pär Ekström. 

Han siktar på topplacering, vet efter segern i Svenska Cupen för två veckor sen att han kan vara med däruppe och kriga i toppen. Det gäller bara att ha lite medvind och turen på sin sida. Något Pär inte haft i de första SM-deltävlingarna.
– Kvalen har varit bra i SM, tvåa i Nyköping och trea i Tomelilla, men sen i finalerna har det varit lite stolpe ut, hoppas vinden vänder nu även i SM, fortsätter Ekström. 

SM-deltävlingen i Östmark har i skrivande stund totalt 125 anmälda i SM-klasser samt inbjudningsklasser. I klass 3 är det 11 förare anmälda. Tävlingen och körs under lördag och söndag nu denna helg med träning och de första två kvalomgångarna på lördag, följt av tredje kvalomgången och finaler på söndag.